Poznaj zalety i wady kotła dwufunkcyjnego

28 kwietnia 2020
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Kocioł dwufunkcyjny to bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli małych mieszkań, gdzie powierzchnia użytkowa jest mocno ograniczona. Jeśli chcesz zwiększyć sobie komfort w zakresie ciepłej wody użytkowej, warto zakupić kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem warstwowym. Przekonaj się, jakie zalety i wady ma piec dwufunkcyjny.

Komfort w niewielkim domu

Decydując się na kocioł zasilany gazem, chcemy zwykle, aby oprócz ogrzewania pomieszczeń urządzenie również przygotowywało ciepłą wodę użytkową. Kotły jednofunkcyjne nie posiadają pierwotnie w instalacji podgrzewacza, lecz mogą z nim współpracować po dodatkowym wykupieniu. Kotły dwufunkcyjne natomiast mają zintegrowany podgrzewacz, który przygotowuje wodę w sposób przepływowy. Piec co dwufunkcyjny jednak może być wyposażony w dodatkowy zasobnik warstwowy, poprawiający komfort korzystania z ciepłej wody. Najczęściej zasobnik ten mieści się w obudowie, a więc estetyka urządzenia nadal zostaje zachowana. Możliwości instalacyjnych jest jeszcze więcej, ponieważ podgrzewacz pojemnościowy przepływowy można połączyć z pojemnościowym podgrzewaczem zewnętrznym. Na rynku można spotkać również nietypowe rozwiązania na przykład zbiornik znajdujący się w zbiorniku. Wiele rozwiązań pozwala na dobór urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb.

Piec co dwufunkcyjny – zalety

Główną zaletą pieców dwufunkcyjnych jest ich cena, która jest o wiele mniejsza od porównywalnych zestawów składających się z kotła i podgrzewacza pojemnościowego. Przez to, że takie urządzenia są mniejsze, zużywają również mniej energii elektrycznej, a także generują mniejsze straty ciepła. W takim urządzeniu można też utrzymywać niższą temperaturę wody. Wiele osób decyduje się na takie urządzenia ze względu na estetyczny wygląd. Nie widać w takiej konstrukcji rur łączących z zasobnikiem ani pompy i zaworów – praktycznie wszystkie podzespoły są schowane w jednej obudowie.

Piec co dwufunkcyjny – wady

Piec co dwufunkcyjny nie jest idealny. Urządzenie tego typu ma tendencję do zarastania kamieniem. Minusem jest również to, że trzeba długo czekać na ciepłą wodę w kranie, ponieważ podgrzewanie odbywa się w sposób przepływowy.