Jaki regulator solarny do paneli słonecznych?

12 sierpnia 2020
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Regulator solarny to niezwykłe urządzenie w każdej instalacji fotowoltaicznej w formie off-grid. Instalacja fotowoltaiczna zawiera akumulatory. Muszą być wyposażone w regulator solarny, który trzeba odpowiednio dobrać. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę dobierając regulator solarny.

Regulator solarny w systemach off-grid

Regulator ładowania to nieodłączny element instalacji fotowoltaicznej, w której magazynujemy energię w odpowiednich akumulatorach. Regulatory solarne są podstawowym asortymentem, które trzeba zakupić, aby prawidłowo podpiąć instalację. O tym, jaki regulator solarny powinniśmy kupić, determinuje między innymi moc instalacji oraz maksymalny prąd ładowania dla akumulatorów wpiętych do fotowoltaiki. Regulatory solarne można podzielić na dwa rodzaje tj. regulatory PWM oraz regulatory MPPT.

Bez względu na to, jaki regulator chcemy wybrać, musimy kierować się czynnikami tj. moc odbiorników prądu, dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, pojemność akumulatora, czas ładowania akumulatora, moc paneli fotowoltaicznych, prąd paneli fotowoltaicznych oraz napięcie paneli fotowoltaicznych. Jak widać, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, aby instalacja fotowoltaiczna działała jak najlepiej.

Jak wybrać regulator solarny PWM?

Regulatory solarne PWM należy dobrać o powyższe czynniki. Po zsumowaniu mocy odbiorników prądu zyskujemy moc szczytową. Wybierając regulator solarny, musimy oszacować dobowe zapotrzebowanie na energię. Tym samym otrzymamy również pojemność akumulatora. Kluczowym aspektem przy regulatorach tego typu jest podpięcie paneli.

Jak wybrać regulator solarny MPPT?

Oprócz regulatorów PWM mamy do dyspozycji jeszcze regulatory MPPT. Sposób doboru takiego regulatora nie różni się od wyboru regulatora PWM. Należy jednak pamiętać o jednej dużej różnicy między tymi dwoma regulatorami. Regulatory MPPT nie odcinają napięcia z paneli fotowoltaicznych w chwili wzrostu napięcia ładowanego akumulatora, tak jak robią to regulatory PWM.