Mimo wzrostu popularności pomp ciepła najczęściej Polacy wybierają jednak kotły na gaz lub na paliwa stałe. Rynek kotłów gazowych zostały zdominowane całkowicie przez modele kondensacyjne, które mają najwyższą efektywność energetyczną. W tym artykule przyjrzymy się poszczególnym rodzajom urządzeń grzewczych.
Jaki kocioł do mieszkania wybrać?
Wybór konkretnego urządzenia grzewczego musi zostać dopasowany do projektowanej instalacji grzewczej lub też istniejącej. Kocioł służy do zasilania centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Energia jest wytwarzana po spalaniu gazu ziemnego czy innego paliwa tj. węgiel, drewno czy pellet. Teoretycznie biorąc pod uwagę, można stwierdzić, że możliwości urządzeniowe są duże, jednak w rzeczywistości są mniejsze. Na terenie Polski najwięcej domów ogrzewa kotłem na węgiel czy drewno, aby wytworzyć ciepło w jak najtańszy sposób. Inwestorzy decydujący się na paliwo stałe muszą mieć kotłownie (dedykowane pomieszczenie) lub składzik na opał, gdzie magazynowane jest paliwo. Od kilku lat polski rząd walczy ze starymi kopciuchami, które przyczyniają się do powstania smogu.
Polacy coraz częściej decydują się na zakup urządzeń gazowych pomimo tego, że są droższe. Do zakupu takiego urządzenia przekonuje brak konieczności obsługi. W praktyce urządzenie gazowe można nastawić według potrzeb. Na tym nie koniec zalet. Ogrzewanie gazem jest bardzo wygodne, ponieważ nie musimy dodawać paliwa i monitorować jego spalania. Co więcej, obecnie na rynku występuje wiele nowoczesnych urządzeń, które powodują zwrot poniesionych kosztów już po kilku lat. Aby jednak moc korzystać z kotła na gaz trzeba mieć dostęp do sieci gazowej, a ten jest w kraju dość mocno ograniczony. Według statystyk na obszarach wiejskich do sieci gazowej ma dostęp jedynie 25% gospodarstw rolnych. Istnieje jednak pewna alternatywa w postaci zbiornika. Tym sposobem kocioł do mieszkania napędzany gazem jest możliwy do zamontowania. Obok domu można zamontować zbiornik, który służy do przechowywania płynnego LPG. Niestety gaz w takiej formie jest droższy niż gaz z sieci.