Ogrzewanie w domu – zbiór najważniejszych informacji

7 czerwca 2021
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Efektywne ogrzewanie determinuje jakość życia w gospodarstwie domowym. To, jakie urządzenie wybierzemy, będzie rzutowało na nasze zdrowie, rachunki za energię, a także miesięczne oszczędności. Okres zimowy jest szczególnie uciążliwy z uwagi na rachunki za zużytą energię cieplną. Wybór jednak nieodpowiedniego urządzenia, które jest niedostosowane do potrzeb domowników, może sprawiać wiele trudności. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze instalacji grzewczej?

Urządzenia grzewcze do domu

Na rynku istnieje wiele urządzeń pozwalających ogrzać gospodarstwo domowe. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie bazowym systemem, wykorzystywanym paliwem czy zasilaniem. W zależności od budynku za dobór mocy urządzenia powinien podpowiadać audytor energetyczny lub projektant instalacji grzewczych, lub instalacji elektrycznych. Tacy specjaliści biorą pod uwagę grubość ścian, rodzaj stolarki okiennej oraz lokalizację ewentualnych mostków cieplnych. Na postawie diagnozy wymienionych aspektów specjalista oblicza z dokładnością, jakie jest zapotrzebowanie na grzanie. Skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty w dziedzinie efektywności energetycznej łatwiej nam pozwoli podjąć decyzję związaną z dostępnych na rynku urządzeń grzewczych.

Ogrzewanie chroniące środowisko naturalne

W ostatnich latach, w każdym okresie zimowym (tym samym grzewczym) porusza się problem smogu oraz jego negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. W walce ze smogiem jest ważne to, jakie urządzenia grzewcze wykorzystują Polacy w swoich gospodarstwach domowych. Z tego względu producenci urządzeń grzewczych zostali zobowiązania do przestrzegania zasad, które są określone w dyrektywach opracowanych przez Unię Europejską. Od 2020 roku obowiązuje zakaz sprzedaży urządzeń kwalifikujących się do klasy V lub niższej. Urządzenia tego typu reprezentują m.in. stare kopciuchy, które niestety są jeszcze użytkowane w polskich domach. Odpowiednie urządzenia grzewcze nie tylko wpływają korzystnie na budżet domowy, lecz także bezpośrednio likwiduje smog.