Jak wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?

12 października 2021
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Dostęp do ciepłej wody wymaga montażu odpowiedniego urządzenia. Podgrzewanie wody może odbywać się poprzez centralny system ogrzewania, jednak takie rozwiązanie jest mało komfortowe. Niski komfort występuje zwłaszcza latem, gdy przecież ogrzewanie domu latem nie jest potrzebne. Najlepszy jest zasobnik ciepłej wody. Jak działa taki zasobnik i jak go dobrać do naszych indywidualnych potrzeb?

Zasobnik ciepłej wody – czym jest?

Zasobnik ciepłej wody to urządzenie grzewcze zapewniające ciepłą wodę użytkową. Pełni on jednak kilka innych funkcji. Dzięki swojej budowie oraz podzespołom urządzenie to zapewnia stałą temperaturę strumienia wody, jednoczesne korzystanie z wody z kilku lokalizacji, system cyrkulacji (woda ciepła jest dostępna od razu po odkręceniu kurka) oraz oszczędną pracę kotła podgrzewającego wodę.

Zasobnik ciepłej wody – jak dobrać do potrzeb?

Nie da się ukryć, że dobrej jakości zasobnik ciepłej wody kosztuje dość sporo. Jednak przed zakupem należy zaczerpnąć opinii fachowca. Nie każde urządzenie w końcu jest dobrej jakości, dlatego trzeba uważać, w co się inwestuje. Urządzenie dobrej jakości jednak można rozpoznać po kilku cechach. Urządzenie warte zakupu gwarantuje wystarczającą ilość ciepłej wody, stałą temperaturę wody oraz szybkie podgrzewanie wody do nadanej temperatury. Na rynku można spotkać kilka rodzajów zasobników na ciepłą wodę użytkową. Można wyszczególnić dwa główne rodzaje tj. zasobniki tradycyjne oraz warstwowe. Urządzenia reprezentujące pierwszy rodzaj działają na zasadzie grzałki elektrycznej i oferują prosty montaż. Urządzenia drugiego typu pozwalają na zmagazynowanie dużej ilości ciepłej wody, dlatego m.in. są szczególnie polecane przy kotłach gazowych.

Zasobnik ciepłej wody – jaki wybrać?

Kupując zasobnik ciepłej wody, musimy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników, a także to, że liczba domowników może się zwiększyć. Pojemność zasobnika musi być dostosowana do liczby domowników. Zazwyczaj na 2-3 osoby wystarczy zasobnik do 100 litrów, dla 4 osób zasobnik do 150l, natomiast dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka 6 osób trzeba kupić minimum zasobnik na 200l.