Jak otrzymać pomoc finansową na wymianę starego kopciucha?

22 listopada 2021
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Jeśli chcesz wymienić swój stary piec, który nie dość, że charakteryzuje się niską efektywnością energetyczną oraz zanieczyszcza powietrze, a nie stać Cię na pokrycie w całości dużej inwestycji, możesz skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Aby móc się ubiegać o wsparcie trzeba przede wszystkim zakupić nowe urządzenie grzewcze spełniające odpowiednie wymagania. Więcej o tym programie przeczytasz w naszym artykule.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przyznano dofinansowanie?

Na dofinansowanie wymiany pieca w wersji podstawowej może liczyć każda osoba fizyczna, która jest właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Roczny dochód osoby ubiegającej się o dotację na wymianę kotła, nie może przekraczać 100 000 złotych. Taki beneficjent może starać się o dotację lub dopłaty pozwalającej na częściową spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu na rzecz inwestycji. Wersja podstawowa przewiduje dofinansowanie 100% poniesionych kosztów wynikających z przeprowadzenia audytu energetycznego oraz do 30% poniesionych kosztów związanych z zakupem i montażem nowego urządzenia grzewczego. Jak widać, dofinansowanie wymiany pieca jest regulowane, dobrze przemyślanymi zasadami. W przeliczeniu na polską walutę pomoc od rządu może wynosić maksymalnie 25 000 złotych w całości lub w trzech ratach po przedstawieniu przez wnioskodawcę odpowiednich dokumentów, które potwierdzą zrealizowaną inwestycję w gospodarstwie domowym.

Konieczne warunki na dofinansowanie wymiany pieca

Beneficjentami dotacji na wymianę pieca w wersji podwyższonej mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonego lokalu z księgą wieczystą. W takim gospodarstwie wieloosobowym przeciętny dochód na jednego członka nie może przekraczać 1400 zł, natomiast w domu jednorodzinnym nie może przekraczać 1960 zł. Dofinansowanie wymiany pieca w ramach progu podwyższonego określane jest za pomocą dokładnie takich samych zasad jak w pakiecie podstawowym. W praktyce beneficjent może liczyć na pomoc w wysokości 32 000 złotych, a warunkiem otrzymania takiej kwoty jest przedstawienie potrzebnej dokumentacji.