Czym są piece z kondensacją?

7 października 2020
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Wiele badań potwierdza, że piece kondensacyjne generują oszczędności związane z ogrzewaniem, poprawiają powietrze oraz przynoszą wiele więcej korzyści. Gaz jako jeden z ekonomiczniejszych surowców i najbardziej opłacalnych paliw wykorzystywany jest przez piece kondensacyjne. Jak one działają i czy warto je zamontować do swojego domu?

Czym są piece z kondensacją?

Kotły kondensacyjne schładzają spaliny, czego nie potrafią tradycyjne kotły. W spalinach znajduje się para wodna, która jest wykorzystywana do wygenerowania dodatkowej energii. Dzięki temu wykorzystują one zdecydowanie mniej gazu ziemnego. Piece z kondensacją wykorzystują parę wodną, a to sprawia, że urządzenia tego typu są bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin. To świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie czyste, ekologiczne spalanie oraz ekonomiczne wykorzystywanie surowców. Piece z kondensacją generują bardzo dużą oszczędność. Wszystko przez brak marnowania surowca i to, że spalają paliwo niemalże dwukrotnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że piece z kondensacją są bardzo kosztowne. Jednak biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne oraz efektywność takich urządzeń można dojść do wniosku, że zwrot zakupu nastąpi w okresie 5-7 lat.

Piece z kondensacją, jako przyszłościowe urządzenia

Zdecydowanie piece kondensacyjne są urządzeniami, które powinny być używane w każdym polskim gospodarstwie domowym. Dzięki takim urządzeniom nie musimy budować dodatkowej kotłowni, pomieszczeń z piecem, pomieszczeń na paliwo czy dodatkowej infrastruktury. Piece tego typu na gaz ziemny są o wiele tańsze eksploatacyjne niż urządzenia bazujące na energii elektrycznej, która uchodzi również za niezwykle czystą energię. Jednak elektryczne ogrzewanie jest bardzo drogie, a stawki prądu cały czas idą do góry. Pomimo tego, że nie ma obecnie programów dofinansowujących inwestycje związane z zakupem kotłów kondensacyjnych. Rosnąca liczba takich kotłów w domach oznacza, że Polacy cenią sobie nie tylko oszczędności na rachunkach, lecz także ochronę przyrody.