Jak wygląda termomodernizacja budynków jednorodzinnych?

30 listopada 2020
By m-ver
0 Komentarze
Post Image

Termomodernizacja to określenie na zbiór działań mających na celu poprawić efektywność energetyczną danego budynku. Poprawa efektywności ma miejsce w momencie wyeliminowania lub ograniczania strat ciepła w budynku. Decydując się na termomodernizację swojego domu, trzeba pamiętać o kolejności poszczególnych działań.

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – co daje?

Dobre ocieplenie budynku ogranicza emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery nawet o połowę i pozwala ograniczyć zużycie palonego węgla, przykładowo, gdy gospodarstwo domowe jest ogrzewane tradycyjnym kotłem węglowym. Inwestując w energooszczędne technologie w budynkach, można zredukować emisję aż o 3,3 milionów CO2 do atmosfery. Podana ilość ograniczonego CO2 można przyrównać do usunięcia z ulic około 100 milionów samochodów w ciągu roku. Jak widać, termomodernizacja budynków jednorodzinnych przynosi same korzyści.

Czy termomodernizacja budynków jednorodzinnych się opłaca?

Główną korzyścią termomodernizacji budynku jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej i tym samym obniżenie rachunków. Wszystko dzięki poprawie warunków energetycznych budynku. Mniejsze straty ciepła oraz dłużej utrzymujące się ciepło powodują, że właściciele modernizowanego domu nie muszą tak dużo ogrzewać jednorodzinnego domu. Dlaczego jeszcze termomodernizacja budynków jednorodzinnych się opłaca? Dzięki niej ograniczamy ilość wypalanego paliwa na rzecz ocieplenia domu oraz tym samym mniej emitujemy mniej gazów cieplarnianych.

Jak można poprawić jakość polskiego powietrza?

Temat walki ze smogiem powraca właściwie każdego roku. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych to główne założenie programu „Czyste powietrze”. Program zakłada poprawę efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych polskiego budownictwa jednorodzinnego. Dofinansowania na działania termomodernizacyjne obejmują zarówno nowe, jak i istniejące budownictwo. Zwłaszcza stare domy wymagają wymiany pieca, ponieważ bardzo często właściciele nie mają środków finansowych na nowe urządzenie grzewcze.